Przygotowanie do badania USG u ginekologa

Badanie USG u ginekologa nie jest zazwyczaj procedurą, która nie powoduje jakiegoś specjalnego dyskomfortu i ogólnie rzecz biorąc, jest łatwe, szybkie i całkiem przyjemne tak dla pacjenta, jak i dla lekarza. Kiedyś badanie USG dla lekarza wiązało się ze sporym wysiłkiem, ale dzisiejsze aparaty USG dają obraz interpretujący się niemal samodzielnie, dzięki czemu osoba badana także może spojrzeć na monitor i mieć całkiem dobre rozeznanie odnośnie tego, co jest poprzez USG oglądane. Jest to szczególnie przyjemne w czasie badań USG płodu, ponieważ matka i ojciec mogą zobaczyć swoje dziecko i to nie tylko jako szum i zapewnienia lekarza, że ten szum to rączka dziecka. Żeby badanie odbyło się prawidłowo, trzeba się jednak odpowiednio przygotować.

Napełnienie pęcherza

Najważniejszym elementem przygotowania do badania jest odpowiednie wypełnienie pęcherza. Jeśli pęcherz jest pusty, brakuje odpowiedniego środowiska dla przenoszenia fali dźwiękowych wykorzystywanych w czasie badania, przez co wyniki są niekompletne lub zaburzone. Ten element jest bardzo ważny także dlatego, że przy klasycznych badaniach jamy brzusznej zalecane jest zrezygnowanie z wszelkiego rodzaju pożywienia i picia przed badaniem, co opróżnia brzuch. W tym wypadku zależy nam jednak, by pęcherz był wypełniony. W związku z tym na około 90 minut przed badaniem należy wypić co najmniej litr wody i nie oddawać moczu aż do zakończenia badania. W niektórych przypadkach nie jest to konieczne, ale trzeba je skonsultować z lekarzem, ponieważ są to przypadki nietypowe.

Przygotowanie ogólne

Ogólne przygotowanie do badania USG oznacza przede wszystkim odpowiednią dbałość o zasady higieny połączoną z bardzo praktycznymi kwestiami. Innymi słowy, trzeba umożliwić lekarzowi łatwy dostęp do części ciała, która zostanie poddana badaniu i przygotować się na to, że zostanie nałożony na nią żel. Trzeb po prostu odpowiednio dostosować ubiór, by można go było łatwo zdjąć bez powodowania dla siebie dyskomfortu. Poza tym, nie jest potrzebne żadne specjalne przygotowanie.

Jeśli nie znalazłaś tutaj odpowiedzi jak dobrze przygotować się do badania USG u ginekologa to odwiedź bloga przychodni Medica2000 z Warszawy.

27 listopada, 2016 by