Lublin Atrakcje – Ranking 2016

Jednym z najpiękniejszych miast we wschodniej Polsce jest Lublin – miasto mogące pochwalić się ciekawą Starówką i dużym zainteresowaniem ze strony turystów. Zarówno zabytki znajdujące się na powierzchni miasta, jak i tutejsza podziemna trasa turystyczna są obiektami godnymi uwagi każdego krajoznawcy.

Sam Lublin może się pochwalić długą historią. Już w X wieku istniała tu ważna osada targowa, która z czasem rozrosła się tworząc jedno z ważniejszych miast przy szlaku handlowym prowadzącym nad Morze Czarne. To właśnie handel przyczynił się do rozwoju miasta, przy czym największe znaczenie miały tu transakcje handlowe prowadzone pomiędzy Polską a Litwą. W tym wielokulturowym mieście od XV wieku dużą rolę odgrywało osadnictwo żydowskie, które przerwane zostało przez II wojnę światową. Warto zaznaczyć, że w Lublinie działała Lubelska Szkoła Mędrców, będąca największą talmudyczną szkołą wyższą.

Wspaniałych zabytków zachowało się tu wiele. Starówka tego miasta, otoczona niegdyś murami obronnymi, może pochwalić się przede wszystkim gotycką Bramą Krakowską – jedną z nielicznych pamiątek po dawnych fortyfikacjach. Obecnie mieści się w niej Muzeum Historii Miasta Lublina, zaś na szczycie bramy urządzono doskonały punkt widokowy. Drugą ważną bramę można podziwiać w pobliżu wzgórza zamkowego. To Brama Grodzka.
Centrum Starówki w Lublinie jest oczywiście rynek, który wytoczony został w początkach XIV wieku. Otaczają go piękne kamienice, reprezentujące różnorodne style architektoniczne. Klasycystyczne, gotyckie… każda z nich prezentuje się wspaniale. Innym ważnym obiektem na rynku jest Stary Ratusz – dawna siedziba Trybunału Koronnego. Był to najważniejszy sąd Małopolski, który działał aż do czasu rozbiorów Polski. Dziś rozpoczyna się tutaj podziemna trasa turystyczna, która przebiega pod kamienicami Starego Miasta.

Z zabytków sakralnych w Lublinie na uwagę zasługuje archikatedra św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty z przełomu XVI i XVII wieku. Ważnym zabytkiem miasta jest również tutejszy zamek. Do lat 50-tych XX wieku mieściło się w nim więzienie, dzisiaj ma tu swą siedzibę Muzeum Lubelskie. Dawny kościół zamkowy, czyli kaplica Trójcy Świętej, to kolejne miejsce godne polecenia. W jej wnętrzu zachowały się piękne polichromie z XV wieku, które reprezentują styl rusko – bizantyjski.

19 maja, 2016 by