Akwarystyka morska, czyli co?

Intrygujące piękno hodowli ryb morskich przyciąga wiele osób do tego hobby. Niestety jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę jak delikatne są ryby słonowodne i jak trudno zaopiekować się takim akwarium.

Mimo że dzisiejsza technologia znacznie ułatwia pielęgnacje ryb morskich to decyzja czy zajmiemy się takimi rybami zamiast słodkowodnych nie powinna być szybka i lekceważona. Specjalne wymagania ryb morskich stawiają przed nami nowe wyzwania nieznane dla hodowców ryb słodkowodnych.

Najpierw poczytaj

Jeśli zastanawiasz się nad zabraniem się za akwarystykę morską to pierwszą rzeczą, która powinieneś zrobić to dobrze poczytać na ten temat. Dowiedz się jak najwięcej o zachowaniu i opiece nad rybami morskimi. Nie wszystkie gatunki ryb morskich na rynku odpowiednie są dla każdego rodzaju akwarium.

Wybierz ryby i bezkręgowce, które opisywane są jako odpowiednie dla osoby bez lub z małym doświadczeniem w akwarystyce morskiej. Unikaj ryb, które nie nadają się do małych hodowli lub ryb dzikich, które przedstawia się jako ryby o niskiej szansie na przysposobienie do życia w akwarium. Sklep internetowych z akwarystyką morska Aquawave.pl to jedno z miejsc w Internecie skąd możesz czerpać sprawdzoną wiedzę profesjonalistów zajmujących się od lat akwariami.

Zaplanuj odpowiednią ilość czasu na opiekę i utrzymanie

Opieka nad i utrzymanie hodowli morskiej pochłania zdecydowanie więcej czasu niż hodowla słodkowodna. Akwarium słonowodne wymaga dokładniejszego czyszczenia, ciągłych pomiarów i utrzymania odpowiedniej temperatury wody, oraz właściwego oświetlenia. Poziom zasolenia również jest kluczowy należy więc codziennie podmieniać wodę tak aby uzupełnić braki związane z jej odparowywaniem.

Zarówno ryby jak i bezkręgowce zamieszkujące akwarium morskie musza być karmione regularnie. Pamiętaj, że różne gatunki zwierząt mają różne wymagania wobec jedzenia i różne przyzwyczajenia związane z porami, częstotliwością i sposobem karmienia. Z powodu potrzeby ciągłej obsługi akwarium morskie nie może zostać bez opieki dłużej niż czterdzieści osiem godzin. Dobrym pomysłem jest oswojenie z akwarium dalszej rodziny lub przyjaciół aby w przypadku Twojego wyjazdu mogli zaopiekować się zbiornikiem i jego mieszkańcami.

Koszty utrzymania

Oprócz czasu potrzebnego na opiekę i dokształcanie się, akwaria morskie wymagają też niemałego wkładu finansowego. Założenie nowego akwarium morskiego to koszty w przedziale tysiąca to dwóch tysięcy złotych, nie wspominając o kosztach związanych z codzienną pielęgnacją ryb i akwarium, oraz zróżnicowanym pokarmem dla zwierząt. Mimo wszystko jeśli zdecydujesz się na poświęcenie czasu i pieniędzy na akwarium morskie to w zamian zostaniesz nagrodzony pięknym, naturalnym ekosystemem i radością z wiedzy, że istnieje on dzięki twojemu zapałowi, determinacji i ciężkiej pracy.

30 grudnia, 2016 by