Lubelski superbohater znów w akcji!

Do groźnego wypadku doszło dziś kilka minut po dziewiątej na skrzyżowaniu ulic Krańcowej i Droga Męczenników Majdanka. W tył samochodu kobiety oczekującej na środkowym pasie jezdni na zmianę świateł uderzył swym wozem pijany kierowca. Świadkiem zdarzenia był pan Karol Opoka, który rzucił się w pościg za sprawcą kolizji.

Mężczyzna kierujący autem marki opel wjechał w tył samochodu mazda z dużą prędkością- podaje komisarz Renata Laszczka- Rusek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Gdy zobaczył, co się stało, zaczął uciekać na wstecznym biegu z miejsca zdarzenia. Na lewym pasie jezdni stał Karol Opoka. Miał skręcać w lewo w ulicę Krańcową. Widząc co się dzieje, zachował zimną krew i również na wstecznym zaczął gonić umykającego kierowce opla. Gdy ten po przejechaniu około pięćdziesięciu metrów zobaczył, że pan Karol nie odpuszcza, otworzył drzwi, by kontynuować rejteradę na nogach. Wtedy pan Karol uderzył w otwarte drzwi tyłem swego wozu. Już po kilku sekundach wyciągał delikwenta przez okno. Jedną ręką sprowadził go do parteru, w drugiej trzymał telefon, przez który zawiadamiał policje o zajściu. Wracający z pobliskiego kościoła wierni bili mu brawo. Poszkodowana kierująca mazdą, oraz jej pasażerka, nie kryły wdzięczności dla pana Karola. Były pełne podziwu dla jego odwagi.

 

Po przewiezieniu sprawcy do KMP w Lublinie okazało się, że miał 0,7 promila alkoholu we krwi i nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem. Jutro, gdy będzie już trzeźwy, zostaną mu postawione zarzuty. Będzie odpowiadał za naruszenie art. 178 Kodeksu Karnego. 28- latkowi grożą dwa lata pozbawienia wolności.

 

Karol Opoka już wielokrotnie stawał na drodze przestępcom. W 2011 roku, przejeżdżając obok Zalewu Zemborzyckiego, ujrzał mężczyznę atakującego kobietę. Wyskoczył z wozu, gdy był jeszcze w biegu. Napastnik siedział na nagiej dziewczynie i dusił ją metalowym prętem. Pan Karol blefował, że jest policjantem i że jest gotów użyć broni. Obezwładnił zwyrodnialca i rzucił się, by pomóc rannej.

 

Pan Karol jest zdolny do pomocy nie tylko, gdy okoliczności wymagają błyskawicznego działania. Swego czasu zorganizował wywóz śmieci z dzikiego wysypiska przy Wspólnej w Lublinie gdzie mieszka. Mówi, ze nie mógł patrzeć na maluchów grzebiących w nieczystościach. Z firmy w której pracuje, zorganizował ciężarówkę, by wywieź odpadki. Gdy działka była już czysta, własnoręcznie zasiał na niej trawę, choć nie był właścicielem opuszczonej posesji. Jak mówi, czuję się odpowiedzialny za ulicę, przy której mieszka. A Kośminek nie należy do spokojnych części miasta. Taka postawa zjednuje mu serca sąsiadów. -Karol zrobił porządek- mówi pani Lidia Feledyn. -Czyściej jest na ulicy i spokojniej- dodaje pani Magdalena Mazurek. Pan Karol zamontował na swojej kamienicy kamery bezpieczeństwa. - Kamery są, ale teraz już niepotrzebne- śmieje się. 

 

Pan Karol Opoka, nomen omen, jest dla wielu opoką. Jego podwładny, pan Dariusz Brygała znalazł się kilka lat temu na życiowym zakręcie. Gdy w zimie opuścił ośrodek terapii, znalazł się na ulicy. Wtedy spotkał pana Karola, który zaproponował mu pracę. Teraz twierdzi, że dzięki temu by w stanie zacząć od nowa- udało mu się. 

 

Wszyscy zachodzą w głowę, jak to możliwe, że pan Karol jest świadkiem tych wszystkich zdarzeń. - Do tej pory nie mogę znaleźć odpowiedzi- mówi Czesław Więcław, jego szef. Pan Karol jest kierownikiem budowy, dogląda jednocześnie kilku inwestycji. -Dużo jeżdżę i jestem spostrzegawczy- mówi. 

 

Czy Karol Opoka zasługuje na miano bohatera? Na pewno tak. Jak mówi, otrzymuje mnóstwo dowodów wdzięczności od ludzi, którym pomógł. Rodzice dziewczyny, którą uratował przed brutalnym gwałtem, regularnie zapraszają go na obiad. Ale nigdy nie doczekał się oficjalnych podziękowań od policji czy władz miasta. A nie jest osoba anonimową- już kilkukrotnie był bohaterem materiałów prasowych i telewizyjnych. Twierdzi, że pomaga nie po to by przysporzyć sobie splendoru. Ale byłoby mu miło, gdyby komendant miejski policji albo prezydent miasta uznał jego zasługi dla mieszkańcow Lublina.

 

Zobaczcie też nasz filmowy materiał o Karolu Opoce:

http://www.itvl.pl/news/lubelski-superbohater 

 

 

(sgo)

Data publikacji: 03-02-2013
Komentarzy (0)
brak komentarzy

Najczęściej oglądane

zobacz więcej »

Współpraca

Logo tour4you.pl/ logo niepelnosprawni.lublin.pl Logo PolishUpdate